سلامت جسمی             

سلامت جسمی

بدون شک بزرگترین نعمت خدادادی به انسانها سلامتی است. نعمتی که وقتی آن را از دست می دهیم به ارزشش پی می بریم و تمام تلاشمان را به کار می بریم تا با صرف هزینه و وقت آن را دوباره بدست آوریم.

مفهومی که امروزه تحت عنوان  سلامت جسمی یا تندرستی شناخته میشود در حقیقت همان مفهومی است که برای عموم مردم قابل لمس تر است و درنتیجه بیشتر به آن توجه میکنند چرا که نسبت به سایر ابعاد سلامتی ، قابل ارزیابی تر است.

سلامت جسمی بعنوان یکی از مولفه های اصلی سلامت با ایجاد احساس رضایت و خرسندی بدلیل تاثیر مستقیم بر سایر ابعاد سلامت همواره در روند کیفی زندگی ما تاثیرگذاری زیادی دارد.

اگر بخواهیم تعریف جامعی از سلامت جسمی داشته باشیم، تعریف زیر قابل ارائه است:

بطور کلی سلامت جسمی عبارت است از یک وضعیت خوب بدنی به معنی عدم ابتلا به بیماری ها، رشد طبیعی و کامل جسمانی، آمادگی بدنی مناسب و تناسب کلی جسمی و در نهایت توانمند بودن فرد در انجام فعالیت های روزانه

اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به مفهوم سلامت جسمی بپردازیم باید نگاه عمیق تری به ساختار بدن انسان داشته باشیم. از نظر فیزیولوژیکی ، سلامت جسمی برآیندی از عملکرد طبیعی و مناسب سلول ها، اندام ها و بطورکلی دستگاه های بدن است.

همانطور که میدانید بدن انسان از دستگاه های تعاملی مختلفی تشکیل شده است که هرکدام از آنها از طریق وظایف اختصاصی خود به حفظ هومئوستاز خود، دیگر دستگاه ها و کل بدن کمک می کنند. قبل از اینکه به مولفه های سلامت جسمی بپردازیم لازم است که شناخت بیشتری از دستگاه ها و اندام های بدن انسان داشته باشیم. بطور کلی بدن انسان از 11 دستگاه مختلف که خود شامل یک تا چند اندام و مجموعه ای از بافت های عملکردی است، به شرح زیر تشکیل شده است :

 1. دستگاه گردش خون
 2. دستگاه عصبی
 3. دستگاه درون ریز
 4. دستگاه گوارش
 5. دستگاه ادراری
 6. دستگاه تولید مثل
 7. دستگاه ایمنی
 8. دستگاه تنفسی
 9. دستگاه حرکتی
 10. دستگاه لنفاوی
 11. دستگاه پوششی

 

 

در این مقاله سعی می­‌کنیم بدون در نظر گرفتن عواملی چون ژنتیک، محیطی، اقتصادی و فرهنگی، عوامل موثر بر سلامت جسمی را در 6 گروه دسته بندی کنیم که توجه و بهبود آن­ها می­‌تواند تاثیرات بسیار مفیدی در وضعیت جسمی و  زندگی شخصی شما داشته باشد.

 • اهمیت و تاثیر تغذیه بر سلامت جسمی :

تغذیه کامل و کافی، باعث شادابی و تندرستی می شود، باعث افزایش طول عمر می‌شود، ناتوانی و بیماری را کاهش می‌دهد و از پیری زودرس پیشگیری می کند. بر عکس سوء تغذیه که امروزه، به خصوص در میان کشورهای توسعه نیافته شایع است، عامل اصلی بیماری های مختلف و مرگ و میرها است . تعداد زیادی از مردم دنیا  نیز با وجود آن که به غذای تقریبا کافی دسترسی دارند اما به دلیل عدم آگاهی تغذیه ای، به نحوی گرفتار سوء تغذیه هستند.

 

در این میان برای حفظ سلامت جسمی تغذیه می تواند عامل مهمی باشد. بطوری که می تواند هم نقش پیشگیری و هم درمان را ایفا نماید. هر چند که نقش پیشگیری آن بیشتر است.

 اصولا تغذیه انسان از زمان تشکیل نطفه شروع می شود و تا هنگام مرگ ادامه می یابد. که هر چه اصولی تر و بهتر باشد مسلما سلامتی و شادابی فرد بیشتر تضمین می شود.

تغذیه متعادل چیست‌؟ تغذیه متعادل به رژیم غذایی گفته می شود که کلیه نیازهای فرد به مواد مغذی را در شرایط مختلف فیزیولوژیکی تأمین کند. یعنی رژیم غذایی حاوی مواد غذایی متنوع از تمامی گروههای غذایی باشد و به مقدار کافی هم خورده شود.

 • اهمیت و تاثیر خواب بر سلامت جسمی :

خواب کافی برای سلامت و کارکرد مناسب همه انسان ها یک ضرورت است ولی با این وجود، تغییر سبک زندگی به علت مشکلات زندگی شهری باعث شده است به خصوص در شهرهای بزرگ خواب کم و ناکافی به شکل یک همه گیری در آید. داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

هر فردی بطور متوسط حدود یک سوم روز را برای خوابیدن و استراحت خود صرف می کند و این امری طبیعی است؛ زیرا خواب کافی باعث عملکرد طبیعی مغز و بدن میشود و تأثیر خوبی بر روی روز و کار افراد میتواند داشته باشد؛ زیرا خواب ناکافی باعث می شود که افراد تمرکز خوبی بر روی کارهای خود نداشته باشند و حافظه و خلق و خوی آن ها تحت تأثیر بی خوابی قرار بگیرد.

تحقیقات متعدّد دانشمندان، نشان داده که خواب با حافظه و عملکرد مغز، رابطه مستقیم دارد و آنچه مهم است میانه روی و به اندازه خوابیدن است؛ چرا که کم خوابی، جریان مغز را مختل می کند و به قدرت درک و حافظه، آسیب های جدی می رساند و خواب زیاد نیز موجب کسالت و تشدید حالت خواب آلودگی و پایین آمدن قدرت یادگیری می شود. همچنین تنبلی و سستی را تشدید می کند و توان بدن را بر هم زده، روحیه و اعتماد به نفس را پایین می آورد.

در مورد مقدار کافی خواب، نظریات گوناگونی وجود دارد. آنچه مسلّم است، میزان خواب در افراد مختلف، یکسان نیست و به طور میانگین، حدود 6 تا 8 ساعت است که با شرایط سنّی و آب و هوایی و تغذیه و جنسیت و… تغییر می کند.

همه‌ی ما می‌دانیم خواب کافی نداشتن چه عواقبی دارد. کمبود خواب، شما را در معرض بیماری‌های زیادی چون دیابت، افزایش وزن و بیماری قلبی قرار داده و حتی طول عمرتان را کوتاه می‌کند. داشتن خواب کافی و با کیفیت شبانه، برای عمر طولانی و سالم ضروری است. پژوهش‌های زیادی ثابت کرده است که خواب، نقش اساسی در عملکرد سیستم ایمنی، متابولیسم، حافظه، یادگیری و سایر عملکردهای حیاتی دارد.

یک تئوری که طرفداران زیادی دارد این است که خواب، پروسه‌ای احیا کننده است که به بدن اجازه می‌دهد خودش را ترمیم و بازیابی کند. بسیاری از عملکردهای احیاگر در بدن مانند رشد عضلات، ترمیم بافت، تولید پروتئین و ترشح هورمون رشد، اساسا و در برخی موارد فقط هنگام خواب روی می‌دهند. بنابراین خواب کافی و احساس طراوت و انرژی داشتن بعد از بیدار شدن از خواب، نشانه‌ای از سلامتی است.

 

 • اهمیت و تاثیر ورزش بر سلامت جسمی:

اهمیت ورزش بر سلامت جسمی بر هیچکس پوشیده نیست و همه ما از دوران کودکی درباره تاثیرات مثبت ورزش بر سلامت جسمی خود شنیده ایم.

انسان برای سلامتــی خود به تحرک جسمـی نیاز دارد. ورزش کردن خطـر ابتلا به بسیــاری از بیماریها، مانند بیمــاریهای قلبـی-عروقـی و برخی از سرطانها را کاهـش میدهـد. ورزش باعث خوشحالـی بیشتر شمـا نـیز میشود. با ورزش کردن خــواب شما بهتر میشود، اِسترس را بهتر تحمــل میکنید و وزنتان هم ثابت میماند.

به عنوان مثال ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت دستگاه تنفسی را کاهش می دهد.

 • اهمیت و تاثیر بهداشت بر سلامت جسمی :

در اینجا منظور ما از بهداشت یعنی مراقبت­‌ها و آراستگی­‌های ظاهری مانند پوست، مو،ناخن، دهان، دندان، تعرق و حتی پاکیزگی لباس است. برخی منابع بهداشت فردی را اینگونه تعریف کرده­‌اند « بهداشت فردی عبارت است از کلیه فعالیت­‌ها و اقداماتی که انسان به طور مسئولانه برای حفظ، تأمین و ارتقاء سلامت خود و در نهایت اطرافیانش انجام می‌دهد.» تحقیقات نشان داده است که رعایت صحیح الگوهای بهداشت، به طور متوسط باعث افزایش 11 سال طول عمر فرد می‌­شود. رعایت اصول و الگوهای بهداشت فردی، علاوه بر رفع بیماری­‌هایی چون بیماری­‌های گوارشی و انگلی، جلوگیری از خرابی دندان­‌ها و کاهش ساطع شدن بوی بسیار بد از دهان یا در اثر تعرق، تاثیر زیادی بر روابط اجتماعی فرد می­‌گذارد که این موضوع برای افرادی که در محیط کسب و کارشان با افراد زیادی برخورد دارند، بسیار مهم است.

 • اجابت مزاج منظم

برای اینکه بدانیم درون بدن چه اتفاقی می‌افتد، راهی ساده‌تر از اینکه ببینیم چه چیزی از آن خارج می‌شود وجود ندارد! اجابت مزاج طبیعی، طیف گسترده‌ای دارد. سیستم دفع هر کسی بر اساس ترکیبی ا فاکتورهای متغیر و مداومش، ژنتیک، هیدارسیون، عادت‌های غذایی، استفاده از دارو و وضعیت بیماری احتمالی، کارکرد متفاوتی دارد. به جای اینکه نگران بشوید که آیا وضعیت دفع شما، معیارهای ایده آل لازم را دارد یا نه، بهتر است به عملکردهای طبیعی سیستم دفع خودتان توجه کنید و اینکه فعالیت دفع بدن شما معمولا چگونه است.

 • پاسخ مناسب به نیازهای جنسی :

اگر مزایای سلامتی رابطه جنسی را در گوگل جستجو کنید، احتمالاً صفحات و مقالات زیادی پیدا می‌کنید که هر کدام از آنها بخشی از این مزایا را به شما معرفی می‌کند.

سـلامتـی جنسی به این معناست که شمـا به لحـاظ جسمـی، عاطفـی، مغـزی و اجتماعـی احسـاس سلامتی کامل کنید و این کاملا با روابـط جنسی ارتبـاط تنگاتنگی دارد. این موضوع با حق تصمیم گیری بر روی جسم و روابط جنسی بی آنکه فــرد مــورد خشونت و یا تهدید و تبعیض قــرار گیرد، مرتبــط است.

مزایای رابطه جنسی سالم چنان است که حتی ممکن است تصورش را هم نکنید . مثلا وقتی به میل جنسی فکر می کنید شاید آخرین چیزی که به ذهنتان می رسد این باشد که سیستم ایمنی بدنتان تقویت می شود و یا با یک رابطه جنسی سالم وزن بدنتان در حالت متعادل قرار می گیرد .

برخی از مزایای رابطه جنسی به شرح ذیل است:

 • بهبود ایمنی بدن
 • بهبود عملکرد قلبی عروقی
 • کاهش فشار خون
 • کاهش درد
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات
 • کیفیت خواب بهتر
 • کاهش استرس
 • افزایش قدرت یادگیری
 • افزایش طول عمر
 • سوخت و ساز بیشتر بدن
 • افزایش زیبایی و جوانی
 • افزایش اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست